saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Adet Kanamasının Ertelenmesi

CİNSEL SAĞLIK18 Nisan 2013 Per?embe
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Adet Kanamasının Ertelenmesi
Adet Kanamasının Ertelenmesi

Her ay düzenli olarak hormonal sistemin olağan tepkisi sonucunda meydana gelen adet kanaması, özel durumlarda doktor gözetiminde yada kadının kendi kendine alacağı önlemle ertelenebilmesi mümkündür.


Sağlıklı bir kadının her ay düzenli olarak ortalama 5 gün süren adet kanaması dönemi yaşar. Bu dönemde kadınların iş ve sosyal yaşamlarına etki eden ağrı yada kramp şeklinde rahatsızlıklar doğal olarak karşılanır. Bir çok kadın bu özel günlerde günlük yaşam kalitelerini düşürecek şekilde rahatsızlık duymaz ve günlük yaşamlarına devam edebilir.

Ancak bazı durumlarda olağan kanamanın tarihi, uygun olmayan bir döneme denk gelebilir. Örneğin, evlilik tarihi, balayı günleri yada planlanmış bir tatil programı. Buna benzer durumlarda mutlaka doktor kontrolünde olmak şartı ile kendi kendine yada doktor müdahalesi ile adet kanamasının tarihini ileri almak mümkündür. Yılda en fazla bir yada iki kez uygulanan bu erteleme kadın sağlığı üzerinde her hangi bir olumsuz etkisi yoktur.

 

Adet Tarihinin Kendi Kendine Ertelenmesi

Doktor tavsiyesi ile doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, iki kutu arasında normalde beklenmesi gereken bir hafta, adetin geciktirilmesi gereken süre kadar devam ettirilir. İlaç kullanma kesildiği tarihten itibaren bir hafta içerisinde adet kanaması gerçekleşir. Yılda bir kez bu yöntemin uygulanması kadın sağlığı açısından hiçbir sakıncası olmamasına rağmen bu yöntemi iki kez kullanmak isteyen kadınlar mutlaka doktoruna danışmalı ve ikinci kutu bittiğinde bir hafta ara verilmesi gerekir.

 

Adet Tarihinin Doktor Tarafından Ertelenmesi

Doktor tarafından gerçekleştirilen jinekolojik muayene sonrasında adet kanamasının beklendiği tarihten beş gün yada en geç üç gün önce progesteron içerikli ilaçlar ile adet tarihi ertelenir. Adet tarihine üç günden az olması, kullanılan ilacın adeti geciktirme olasılığı düşüktür. Bu yöntem kesinlikle kendi başınıza eczaneden alınan ilaçlar ile uygulayacağınız bir yöntem değildir mutlaka doktor kontorülünde, jinekolojik muayene sonrası uygulanmalıdır.

 

Uygun Olmayan Adet Erteleme Yöntemleri

Ülkemizdeki bir çok eczanede şikayet ve isteklere göre doktor muayenesi olmadan ilaç satın alınabilmekte ve bilinçsizce kullanılmaktadır. Adet geciktirici haplar ve iğneler doktor kontrolü olmadan kullanılması istenmeyen durumların ve ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Eczanelerden reçetesiz olarak temin edilen bir diğer ilaç ise söktürücü iğnelerdir. Hamilelik dışında gecikmiş olan adet kanamasını gerçekleştirmek için kullanılan bu tür ilaçlar bazen adeti öne almak için bilinçsizce kullanılmakta ve genellikle başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. 

Etiketler:adet gecikmesi, adet kanamasi, duzensiz adet, adet duzensizligi,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 3738
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat