saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Adet Düzensizliği

CİNSEL SAĞLIK20 Nisan 2013 Cumartesi
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Adet Düzensizliği
Adet Düzensizliği

Vücudun olağan tepkimesi sonucunda meydana gelen adet kanamaları, fizyolojik yada psikolojik nedenlere bağlı olarak düzensizleşebilir. Adet düzeninin olağan seyrinde devam etmesi, sorunun doğru tesbit edilmesi ile doğru orantılıdır.


Luteal faz yetmezliği:

Adetleri arasında 28 günden az olan kadınların dikkat etmesi gereken en önemli konu luteal faz yetmezliğidir. Eğer adet dönemi 28 günden az oluyorsa luteal faz yetmezliğine bağlı olarak kısırlığa neden olabilmektedir. Normal sağlıklı kadınlar 28 günde bir adet görür ve ortalama 4-6 gün sürer. Bu durum adetin ikinci döneminin kısa olması yani adetin 14. günü yumurtlama gününden bir  sonraki adet dönemine kadar olan sürenin kısalmasıdır. Bu durumun fark edilmesi zor olmakla birlikte tedavisi çok basittir.

 

Normal bir adet döngüsünde, adet kanaması başlamadan birkaç gün öncesinden vücut uyarıcı hormon salgılamasıyla yumurta taşıyan kistler Follikül) büyümeye başlar. Follikül kistlerin yeterince büyümesi sonucu luteinize hormonu salınımı başlar. Bu hormonların etkisi ile follikül çatlar ve içindeki yumurta tüplere doğru yol alır. Çatlama tamamlandıktan sonra follikül tekrar yoğun bir sıvı ile dolar.  

 

Luteal faz yetmezliğinde adet düzensizliği birkaç nedene bağlı olarak bozulur. Follikül gelişiminin zayıf olması, korpus luteumum erken bitmesi, rahim içi dokusunun progesterona uygun hareket etmemesi gibi nedenlere bağlı olarak luteal faz yetmezliği görülebilmektedir.

 

Luteal faz döneminde kadınların vücut ısılarında artış olmaktadır. Bu ısı artışının nedeni progesteron dur. Bu dönemde vücut ısılarını takip eden hastaların, bu ısı artışının 12 gün süresince yüksek olmadığının farkına varırlar. Ayrıca takip eden adet dönemlerinde adet kanamaları, yumurtlama gerçekleştikten sonra takip eden 12 ila 14 gün den daha az oldukları fark edilebilir.

 

Luteal faz yetmezliğinden şüphelenilen hastalar için progesteron seviyesine, yumurtlamadan 7 gün önce bakılması gerekir. Progesteron seviyeleri düşük olduğunda, uygulanan tedavi dışarıdan progesteron takviyesi şeklinde olur. Ayrıca yetersiz follikül gelişimi olduğu durumlarda progesteron seviyesinin düşük olmasına sebep olabilir. Adet süresinin ortasında follikülün durumunu, ultrason ile kontrol etme ve kan hormon seviyelerine bakmak gerekir.  Eğer yapılan kontrollerde follikül gelişimi normal ise, Luteal fazda progesteron takviyesi yapılır. Ancak follikül gelişimi yeterli miktarda değil ise bu durumda yumurtalıkları uyaran ilaç takviyesi vermek gerekir. Bu sayede follikül gelişimini tamamlamaya yardımcı olunarak, daha sağlıklı ve kaliteli yumurta oluşması sağlanır.

Etiketler:cinsel saglik, cinsel hastalik, cinsel hastalik belirtileri, cinsel hastalik nedir, vajina, genital bolge, cinsel iliski, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 7254
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat