saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Kadın kondomu nedir? Nasıl kullanılır?

CİNSEL SAĞLIK20 Nisan 2013 Cumartesi
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Kadın kondomu nedir? Nasıl kullanılır?
Kadın kondomu nedir? Nasıl kullanılır?

Kullanılan bir çok doğum kontrol yöntemleri, gebeliği önlemesinin yanında bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. En güvenilir ve riski en düşük olarak kabul edilen doğum kontrol yöntemi prezervatif (kondom) kullanımıdır. Peki prezervatif sadece erkekler tarafındanmı kullanılır? Bu soruya yanıtınız evet ise yanılıyorsunuz demektir.


Etkili bir doğum kontrol yönetim olan ve yalnızca kadınlar tarafından kullanılan kadın kondomu, ince yumuşak bir poliüretan maddeden yapılmış, rahmin içini tamamen kaplayan, içte ve dışta olmak üzere iki adet halkası bulunan ve tek tarafı kapalı silindir bir kılıftır.

Kadın kondomu, rahim ağzını ve rahim haznesini kapatarak, cinsel birleşme sırasında erkek spermlerinin kadının rahmine girmesini engelleyen ve doğru kullanılması halinde gebelik riskini %95 oranında engelleyen bir doğum kontrol yöntemidir.

Kadın kondomunun tek faydası gebelikten korunma değil aynı zamanda cinsel yolla bulaşan bir çok hastalığın oluşmasını önlemede de etkilidir. Kadının dış genital bölgesinin de örtülü olması sebebiyle HPV virüsüne karşı da korunma sağlanmış olup rahim ağzı kanser riskini de en aza indirgemektedir.

Poliüretan maddesinden imal edilmiş olması nedeni ile erkek prezervatiflerinde bulunan lateks maddesine alerjisi olan kadın ve erkekler için bir alternatif doğum kontrol yöntemidir.

Kadın kondomu, kadının adet dönemlerinde de kullanılması, ilişkiden çok öncesi takılabilmesi ve ilişkiyi bölmeye gerek kalmadan kullanılabilmesi ve reçetesiz satılması bu ürünü cazip hale getirmektedir.

Kadın kondomunun yan etkileri ve olumsuz yönleri:

Kadın kondomunu kullanmada en önemli sorun,

Kadın kondomu takmakta zorlanabilir,

Kadın kondomunu kullanmak için, kadının kendi rahmini iyi bilmesi gerekir,

Doğru şekilde kullanım için iyi bir deneyim gerekir,

Erkek kondomlarına göre bir miktar daha pahalıdır.

Kadın kondomları özellikle, istenmeyen gebeliklerden korunmak isteyen kadınlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak isteyen kadınlar, seyrek olarak cinsel ilişkiye giren kadınlar ve diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanamayan kadınlar için uygundur.

DİKKAT; Kadın kondomu kullanmadan önce kadın, mutlaka uzman bir sağlık kuruluşundan danışmanlık hizmeti almalı, kadının poliüretan alerjisi olmamalı ve her cinsel birleşmede yeni bir kondom kullanılmalıdır. Kondom paketini açmak için diş yada makas gibi kesici aletler kullanılmamalı, vazelin, bebek yağı veya yağlı kremler kullanılmamalı çünkü bu tür ürünler kadın kondomunun yapısına zarar vermektedir. İlişkiye başlamadan, kadın erkek sıvıları birbirine karışmadan önce kondom kullanılmalı ve ilişki esnasında kondom zarar görür ise mutlak surette yenisi ile değiştirilmelidir.

Kadın kondomunun yerleştirilmesi:  Kondomun iç halkası (kapalı olan halka) baş ve işaret parmağı ile sıkıştırılmalı, kapalı uç vajinanın içine itilmelidir. İç halka olabildiğince derine yerleştirilmeli, dış halka vajinanın girişinde durmalı ve ilişki süresince dış halka vajinanın girişini kaplamalıdır. Cinsel ilişki sona erdiğinde, kondomun dış halkası içindeki dökülmeden kendi etrafında döndürülüp çekilerek çıkarılmalıdır. Kondom çıkarıldıktan sonra delik olup olmadığı kontrol edilmeli ve eğer delik var ise ilk 72 saat içerisinde mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve acil korunma tedbiri talep edilmelidir.

Etiketler:kadin kondom,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 3010
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:3.93.75.30)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat