saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

MEME BAŞI AKINTILARI

CİNSEL SAĞLIK20 Nisan 2013 Cumartesi
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » MEME BAŞI AKINTILARI
MEME BAŞI AKINTILARI

Kadınları da en sık görülen hastalıklarının başında gelen meme akıntıları, genellikle iyi huylu olmalarına rağmen, akıntının rengi, şekli ve sürekliliği tedavinin şeklini ve süresini belirleyen en önemli faktördür.


Bir yada her iki meme ucundan gelen akıntının genelde iyi huylu hastalık olmasına rağmen, akıntının kendiliğinden mi yoksa uyarılma sonucumu olduğu, süreklimi yoksa aralıklarla mı akıntı olduğu, akıntının kanlı mı kansız mı olduğu hastalığın nedenini öğrenmek için önemlidir. Kadınlarda gebelikte ve menopoz sonrası dönemlerde göğüslerinde fonksiyonel yada patolojik değişiklikler olması normaldir. Meme  başı akıntısı da bunlardan biridir.

Meme başı akıntıları üç ana başlık altında incelenir. Bunlar, galktore, kansız akıntı, kanlı akıntı.

Galaktore: her iki memenin tüm  kanallarından sütlü akıntı gelmesine galaktore denir. Galaktore hamilelik sırasında yada doğumdan sonra görülebilir. Bu akıntı ortalama iki yıl sürer ve emzirme bittiğinde kesilir. Hamilelik olmadan yada bebek emzirmeden gelen süt akıntıları kullanılan ilaçlara yada hormonal değişikliklere bağlı olarak gerçekleşebilir.

Kansız akıntılar: genelde bebek emziren annelerde görülen kansız akıntılar menopoz döneminden sonra görülen akıntılardır. Kadında huzursuzluk, memelerde ağrı ve çok kanaldan akıntı olarak görülür. Bu tür akıntılara pürülan akıntı ismi verilir. Tek memeden iltihaplı olan akıntılar muhtemel enfeksiyonun habercisidir. Bu tür akıntıların tedavisi memeden kültür alınarak, tesbit edilen enfeksiyona duyarlı antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kanlı akıntılar: meme kanallarının genişlemesiyle ortaya çıkan akıntı türüdür. Genelde 20-40 yaş arası çocuk doğurmuş kadınlarda görülür. Akıntı, genelde yeşil renklidir ancak sarı, beyaz, kahverengi, gri ve kırmızımsı bir renkte de olabilir. Meme başına yakın bir yerde oluşan kist kanlı akıntıya neden olabilmektedir. Akıntının tek taraflı ve tek kanaldan geliyor olması, sitolojik ve mamografik testlerin uygulanmasını gerektir. Çünkü bu tür akıntılar kanser habercisi olabilmektedir. 

Etiketler:cinsel saglik, cinsel hastalik, cinsel hastalik belirtileri, cinsel hastalik nedir, vajina, genital bolge, cinsel iliski, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 6448
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:18.206.187.81)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat