saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Vajinal akıntının kokusu ve rengi hastalık habercisi olabilir!

CİNSEL SAĞLIK20 Nisan 2013 Cumartesi
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Vajinal akıntının kokusu ve rengi hastalık habercisi olabilir!
Vajinal akıntının kokusu ve rengi hastalık habercisi olabilir!

Vücudun fizyolojik tepkimesi olan adet kanamaları haricinde meydana gelen kanamalar yada farklı renklerdeki akıntılar genellikle bir takım hastalıkların habercisidir. Zamanında müdahale edilip gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında hatta kısırlığa dahi neden olabilmektedir.


Ergenlik çağını geçmiş her kadında, bir miktar vajinal akıntı olması normaldir. Kadınlık hormonlarının çalışmasına bağlı olarak, rahim ağzında bulunan servikal bezlerinin sümüksü yapıda kaygan bir sıvı salgılaması ile az miktarda vajinal sıvı oluşur. Cinsel ilişkinin kalitesini artırmak için gerekli olan bu sıvı, vajinanın kayganlığını sağlar. Menopoza girmiş olan kadınlardaki vajina kuruluğunun nedeni, servikal bezlerinin sıvı salgılamasının durmuş olmasına bağlıdır. Bu akıntı, adet dönemi ve yumurtlama döneminin yaklaşmasına bağlı olarak artmasına fizyolojik vajinal akıntı ismi verilmektedir.  Vajinal akıntı, adet döneminin yaklaşması ile artması sonucu çamaşırı kirletecek kadar olabilmektedir. Normal vajinal akıntı, renksiz, kokusuz, kaşıntı ve tahriş (irritasyon) yapmaz.

 En belirgin özelliği artan vajinal akıntı olan vajinal iltihaba, vajinit ismi verilmektedir. Vajinit, fizyolojik akıntıdan farklı özelliklere sahiptir. İltihap kökenli olmasından dolayı aşırı miktarda akıntıya neden olur. Koyu renkli, süt kesiği şeklinde olabileceği gibi, sarı yeşil renkli ve rahatsız edecek kadar kötü kokulu akıntı şeklinde de olabilir.

Enfeksiyon haricinde de bir takım hastalıklar vajinal akıntıya neden olabilir. Vajina pedleri, rahim tamponları, prezervatif yada genital bölge parfümlerinin, vajinada tahriş yapması sonucu akıntıya sebep olabilir. Ayrıca nadir olarak görülen üreme organları ile alakalı tümörler de akıntıya neden olabilir.

Bakteriel vajinozistir en çok karşılaşılan vajinal akıntı sebebidir. Bakteriel vajinozistir, Gardnerella vajinalis virüsünün Vajina içinde aşırı şekilde artması sonucu ortaya çıkar. Aşırı derecede beyaz-gri, hafiften sarımtırak vajinal akıntı oluşturur ve antibakteriyel ilaç yardımı ile tedavi uygulanır.

Aşırı kaşıntı ve tahriş belirtileri gösteren mantar enfeksiyonu da vajinal akıntıya neden olmaktadır. Vandida ismi ile anılan, mikroskobik virüsün vajinada artmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve süt kesiği şeklinde akıntıya neden olur. Tedavisinde antibiyotik özelliği olan ilaçlar ile ağız yada vajinal yoldan kullanılan anti mantar ilaçları ile yapılır.

Az miktarda görülen vajinal akıntının normal karşılanmasına rağmen, kendi kendinize yapacağınız muayenede, size anormal gelen bir akıntı olması halinde mutlaka uzman bir jinekologa muayene olmanız gerekmektedir. Bazen vajinal bölgede görülen ve önemsenmeyen akıntı ve kaşıntılar, çok ciddi sorunların habercisi olabilmektedir.

Etiketler:cinsel saglik, cinsel hastalik, cinsel hastalik belirtileri, cinsel hastalik nedir, vajina, genital bolge, cinsel iliski, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 1294
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat