saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Bel soğukluğu (Gonore) ve tedavisi

CİNSEL SAĞLIK20 Nisan 2013 Cumartesi
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Bel soğukluğu (Gonore) ve tedavisi
Bel soğukluğu (Gonore) ve tedavisi

En sık görülen cinsel hastalıkların başında gelen bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan ve idrar yollarında tahribata neden olan enfeksiyondur.


Tıp dilinde gonore olarak bilinen bel soğukluğu,cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Cinsel temas esnasında erkekten kadına bulaşma olasılığı çok yüksek olan bel soğukluğu, buna ters orantılı olarak kadından erkeğe bulaşma riski çok az olmaktadır.

Bel soğukluğu kadınlarda, pelvik enfeksiyonu adıyla bilinir. Kadınlarda fallop tüplerinin (kanalların) tıkanmasına neden olarak üremeyi ve gebe kalmayı engellemektedir. Aynı zamanda fallop tüplerinin tıkanmasına bağlı olarak kadınların gebelikleri dış gebelik olarak da görülebilmektedir. Kadınlarda pelvik enfeksiyonu teşhisi, jinekolojik muayene sırasında rahim ağzından gelen akıntının özellikleri ve muayene esnasında ağrılı olan yumurtalıkların kontrolü ile belirlenir. Pelvik enfeksiyonu, klamidya adı verilen bakterilerin oluşturduğu enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle pelvik enfeksiyonu, gonore ve klamidya enfeksiyonu ile birlikte mevcuttur. Ancak enfeksiyonun gonore bakterisi ile birlikte olduğunun anlaşılması ancak mikroskop yada kültür incelenmesi gibi yöntemlerle anlaşılabilmektedir. Bu nedenle pelvik enfeksiyonu tedavisi de her iki bakteriye karşı duyarlı antibiyotik kullanılması ile mümkündür.

Bel soğukluğu hastalığına yakalanan bir erkekte, bakteri genellikle idrar yollarına yerleşir ve bulaşmasını takip eden bir hafta kuluçka döneminden sonra hastalık belirtileri baş göstermeye başlar. İlk belirtiler, kasıklarda ağrı, idrarın sarı, yeşil renkli olması, çamaşırı ıslatacak miktarda iltihaplı akıntının olması ile beraber idrarda yanma, sık idrara çıkma ve idrar yolu enfeksiyonu teşhisi olmaktadır. Bel soğukluğuna yakalanan erkeklerin yaklaşık olarak %80’ninde aynı bulgular görülmekle birlikte, %20’sinde ise hiçbir hastalık belirtisi görülmeyebilmektedir. Hastalık belirtisi görülmeyen kişilerdeki bu durum, hastalığın yayılmasını artırmaktadır. Hastalık belirtisi olmayan ve hasta olduğunu bilmeyen kişiler, bu hastalığı bilmeden bir çok kişiye bulaştırma riskini taşımaktadırlar.

Bel soğukluğu tedavi edilebilen bir rahatsızlık olmakla beraber, eğer tedavi edilmezse, prostat kanseri, testis enfeksiyonu ve sperm kanalları enfeksiyonuna yol açarak kısırlığa dahi neden olabilmektedir. Ayrıca bel soğukluğu, idrar yolunda darlıklar ve tıkanıklıklara da neden olabilir. 

Etiketler:cinsel saglik, cinsel hastalik, cinsel hastalik belirtileri, cinsel hastalik nedir, vajina, genital bolge, cinsel iliski, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 1109
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat