saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Yaşa Göre Cinsellik

CİNSEL SAĞLIK27.04.2013
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Yaşa Göre Cinsellik
Yaşa Göre Cinsellik

Cinsellik, ergenlik çağında başlayıp, ölene kadar devam eden ve her yaşta karşı konulmaz bir dürtü halini alan fizyolojik bir ihtiyaçtır. Peki cinsellik yaşlara göre nasıl değişimler gösterir…


20 li Yaşlarda cinsellik: Bu yaşlarda cinsellik hayatın vazgeçilmezlerindendir. Evlenmelerin genellikle 20 li yaşlarda gerçekleşmesi, cinselliğin de en yoğun ve istekli olunduğu dönemdir. Evelenene kadar cinselliği bir tabu olarak öğrenen kadınlarda vajinismus, erkeklerde ise erken boşalma sorunlarının sıklıkla yaşanması muhtemeldir.   

30 lu Yaşlarda Cinsellik: Kadınların altın çağı olarak değerlendirilen bu dönemde, kadınların cinsel uyarılma ve çekicilikleri en üst seviyelerdedir. Cinsel yaşamın oldukça hareketli ve istekli olduğu bir dönemdir. Ancak evli çiftlerin genellikle bu yaşlarda çocuk sahibi olmaları, doğum sonrası kadında meydana gelen hormonal değişimler ve sosyal değişimler çiftelerin cinsel yaşamlarını olumsuz etkiler. Özellikle emzirme döneminde prolaktin hormonunun yüksekliğine bağlı olarak kadında cinsel isteksizlik artar. Ancak emzirme dönemi bittiğinde kadın tekrar cinsel ilişkiden zevk almaya başlar.

40 lı Yaşlarda Cinsellik: Bu yaşlara gelindiğinde oldukça deneyim kazanan kadınlar orgazm sıklığı yaşamalarına rağmen cinsellikte daha istekli olurlar. Erkekler ise bu yaşlarda boşalma ve orgazm sonrası tekrar uyarılmayı daha etkin kontrol etmeye başlar. Ancak 40 lı yaşlar erkeklerin sorunların başlangıcı da olabilir. Sigara, alkol kullanımı, hipertansiyon, damar hastalıkları ve nörolojik bozukluklar gibi nedenlere bağlı olarak cinsel yaşamları olumsuz etkilenebilir. Ereksiyon kaybının sıklıkla yaşandığı bu dönem erkekler için cinsel yaşamın dönüm noktasıdır. 40 lı yaşlarda olan erkeklerin çoğunluğu genç bir kadınla beraber olma isteği duyar.

50 Yaş ve Sonrası Cinsellik: Kadınlar genellikle 50 li yaşların ortalarında menopoza girdikllerinden öströjen seviyeleri düşer, vajina mukozası incelir, vajinal ıslanma, memelerde uyarılma ve dikleşme azalır. Orgazm anındaki doyum azalır ve daha seyrek orgazm yaşar. Ancak cinsel istek tamamen ortadan kalkmaz. Bu yaşlardaki erkeklerde ise cinsel isteğin oluşmasını sağlayan testesteron hormonlarında düşüşler yaşanır. Cinsel işlev için gerekli olan ereksiyon azalır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen düzenli bir cinsel yaşamı olan erkekler, yaşlanmanın cinsellik üzerindeki etkilerini en az hasarla atlatır. 

Etiketler:cinsel saglik, cinsel hastalik, cinsel hastalik belirtileri, cinsel hastalik nedir, vajina, genital bolge, cinsel iliski, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 8012
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat