saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Vajinismus Teşhisi

CİNSEL SAĞLIK08.05.2013
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Vajinismus Teşhisi
Vajinismus Teşhisi

Vajinismus uzman bir jinekolog tarafından yapılan birkaç dakikalık muayene sonrası teşhis edilebilir. Cinsel ilişki sırasında acı, kasılma yada korku hisseden kadınların en kısa zamanda uzman bir jinekologa gitmeleri tavsiye edilir.


Ne yazık ki, vajinismus sorunu olan bir çok kadın sorunun ne olduğunu bilmemekte, bilse dahi doktora gitmekten çekinmektedir. Çünkü toplumumuzda cinsel sorunlar büyük bir kesim tarafından halen tabu olarak karşılanmakta ve her türlü cinsel sorunlar kocakarı ilaçları yada kulaktan dolma bilgilerle tedavi etme yolu tercih edilmektedir.

Vajinismus, uzman bir jinekolog tarafından ağrısız ve acısız yapılan muayene sonrası birkaç dakika içerisinde teşhis edilebilmektedir. Bir takım genital yada anatomik problemler, çiftlerin sağlıklı bir şekilde cinsel ilişki yaşamalarına engel olabilmektedir. Ancak kadınların bunu vajinismus olarak algılamaları sonucunda çiftlerin aylarca bazen yıllarca süren psikoterapi almalarına neden olmaktadır.

Genel anlamda cinsel işlev bozukluğu olarak tanımlanan vajinismus, ilişki sırasında vajina kaslarının istem dışı olarak kasılması ve penisin içeri girmesine engel olması olarak tanımlanır. Penisin vajinaya girmesinin zorlanması sonucunda, istem dışı kasılmalar ve vajinal ağrılar olarak ortaya çıkar. Vajinismus genellikle, bilinçaltına yerleşen cinsel korkuların ilişki sırasında ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır.  

Cinsel ilişki sırasında kasılma, ağrı yada benzer sorunlar yaşayan kadınların mutlaka uzman bir jinekolog tarafından muayene edilmesi ve sorunun vajinismus mu yoksa genital bir sorundan mı kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. 

Etiketler:cinsel saglik, cinsel hastalik, cinsel hastalik belirtileri, cinsel hastalik nedir, vajina, genital bolge, cinsel iliski, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 8014
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat