saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Vajinismus Hastalarına Uygulanan Yanlış Tedavi Yöntemleri

CİNSEL SAĞLIK08.05.2013
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Vajinismus Hastalarına Uygulanan Yanlış Tedavi Yöntemleri
Vajinismus Hastalarına Uygulanan Yanlış Tedavi Yöntemleri

Son yıllarda cinsel sorunlar ve vajinismus toplumumuzda sık sık konuşulmaya ve ele alınmaya başlamıştır. Vajinismus, çiftler arasında ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olan ve en kısa zamanda tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlıktır.


Vajinismus hastaları tarafından duyulan yada uzman olmayan kişilerce tavsiye edilen bir takım yöntemler, hastaya yarar sağlamaktan çok zarar vermektedir. Başarısızlıkla sonuçlanan her tedavi yöntemi, kadının vajinismusu yenme sürecine olan inancını azaltmaktadır.

 Uzmanlar tarafından tavsiye edilmeyen yanlış tedavi yöntemleri:

Alkolü olarak ilişkiye girme: İlişki öncesi alkol almak, kadını cinsellikten soğutabileceği gibi dini inançlarına da ters düşebilir. Ayrıca her ilişki öncesi alkol alınması bir süre sonra kadını alkol bağımlısı haline getirebilir. Bu şekilde alkol bağımlısı olan bir çok kişi mevcut olduğundan, ilişki öncesi alkol alınması son derece sakıncalıdır.

Uyuşturucu yada antideprasan: Vajinismus hastalığına neden olabilecek bir depresyon durumu yok ise bu tür ilaçların kullanılması son derece sakıncalıdır.  Uyuşturan yada sersemleten bir çok ilaç aldıktan sonra cinsel ilişkiye giren kadınlar acı hissetmese bile kasılmaların devam ettiği gözlenmiştir. Ayrıca antidepresan ilaçların, cinsel isteksizlik, sersemlik, uyku hali gibi bir çok yan etkileri bulunmaktadır.

Genel anestezi: Kadın, anestezi uzmanları tarafından kendi evinde yada muayenehane ortamında tamamen uyutularak, çiftlerin cinsel deneyim kazanmalarına yönelik yapılan bu uygulama, sorunsuz cinsel birleşme sağlamasına rağmen, kadın kendine geldiğinde aynı sorunları tekrar yaşamaktadır. Bilinci kapalı iken hiçbir şeyi hatırlamayan kadın, bilinci açılınca aynı korkuları ve sorunları yaşamaktadır. Bu nedenle uzmanlar tarafından uygun görülmeyen bir tedavi yöntemidir.

Belden uyuşturma: Belden yapılan iğne ile bilinci açık ancak belden aşağısını hissetmeden gerçekleştirilen cinsel ilişki denemesi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü bir çok vajinismus hastası, acı duymasından çok kanamadan yada yırtılmaktan korkmaktadır. Korkularının bu şekilde tedavi edilmeye çalışılması yarardan çok zarar vermektedir.

Himenektomi: Himenektomi, kızlık zarının ameliyat ile çıkarılması işlemidir. Vajinismus hastalarında eğer kızlık zarında yapısal bir sorun yok ise alınması son derece gereksiz bir uygulamadır. Kızlık zarının alınması sorunu gidermeyeceği gibi, kişinin tedavi sürecine olan inancını yitirmesine neden olabilir. Vajinismus sorunun nedeni genellikle bilinç altında yatan korkulardır.

Tek seanslık tedaviler: Çok hafif derecede vajinismus sorunu yaşayan hastalar haricinde, uygulanan tek seanslık tedaviler asla sonuç vermez. Çünkü vajinismus sorunu, kişilerin küçük yaşlardan itibaren bilinç altına yerleşen cinsel korkulardan kaynaklanmaktadır. Bu korkuların da tek seansta çözülebilmesi mümkün değildir. Tek seanslık tedaviler, tecrübesiz yada bilgi eksikliği olan hastalarda işe yaramaktadır.

Etiketler:cinsel saglik, cinsel hastalik, cinsel hastalik belirtileri, cinsel hastalik nedir, vajina, genital bolge, cinsel iliski, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 7413
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat