saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Vajinismus Muayenesi Nasıl Yapılmalıdır?

CİNSEL SAĞLIK02.08.2013
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Vajinismus Muayenesi Nasıl Yapılmalıdır?
Vajinismus Muayenesi Nasıl Yapılmalıdır?

Vajen kaslarının kadının isteği dışında kasılarak cinsel birleşmeye izin vermemesine Vajinismus denir. Cinsel birleşmede sıkıntı yaşayan kadın, muayene olmakta da zorlanır. Vajinismus genellikle bilinç altına yerleşen cinsel birleşme korkuları olarak tanımlansa dahi nadiren ağrılı ilişki de vajinismusa neden olabilir.


Ağrılı ilişkiye neden olan enfeksiyon gibi rahatsızlıklar, vajinismus tedavisinde başarı oranını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle vajinismus hastalarının öncelikli hedefi jinekolojik muayene olmalıdır.

Vajinismus hastalarının muayene öncesinde, hassasiyetleri, korkuları, duygu ve düşünceleri göz önüne alınarak hareket edilmelidir. Genellikle vajinismus hastalarının muayenesinde gevşeyemedikleri için değerlendirme zorlukla yapılır. Yani vajinismus hastaları normal jinekolojik hastalar gibi muayene edilmemelidir.

Muayeneyi yapacak doktorun tüm bu olumsuzlukları bilmeli ve buna göre hareket etmelidir. Konusunda deneyimli ve bilgili jinekolog tarafından yapılması gereken hassas bir muayenedir.

Bir çok vajinismus hastası jinekolojik masayı hayalinde bile canlandıramaz ve muayene sırasında bacaklarını sıkıca kapatır. Bu da doktor açısından muayeneyi imkansız hale getirir. Bu durumda doktorun ısrarcı davranması, kızması yada sinirlenmesi hastayı daha da gergin hale getirir.

Bu durumla karşılaşan jinekolog, öncelikle hastanın korkuları üzerinde çalışır, beden rahatlatılır ve hasta muayene olmak için istekli hale gelmesine çalışılır.

Muayene sırasında, kızlık zarının yırtılmadığını, kanama olmadığını ve en önemlisi acı çekmediğini fark eden kadın tedavide önemli bir aşama kaydetmiş olur. Ayrıca vajinismus muayenesi sırasında kadın, cinsel birleşme için en rahat ve gevşek pozisyonu öğrenerek ilişki sırasında daha rahat olmayı başarır.

Etiketler:
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 5104
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat