saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Vajinal Akıntı Nedir? Normal Vajinal Akıntı Nasıl Olmalıdır?

CİNSEL SAĞLIK04.08.2013
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Vajinal Akıntı Nedir? Normal Vajinal Akıntı Nasıl Olmalıdır?
Vajinal Akıntı Nedir? Normal Vajinal Akıntı Nasıl Olmalıdır?

Vajinanın sürekli nemli kalmasının nedeni, vajina duvarında ve rahim ağzında bulunan dokulardan devamlı salgılanan sıvılardır. Vajinanın sürekli nemli olması sağlıklı olduğunun göstergesidir. Sağlıklı bayanlarda vajina sürekli ıslak ve nemlidir.


Vajinal akıntının normal mi yoksa her hangi bir hastalık belirtisi mi olduğun ayırt edilmesi önemlidir. Eğer akıntı çiğ yumurta akı şeklinde ve bulanık değilse normal bir akıntıdır. Bu tür normal akıntılarda her hangi bir koku yoktur. Yalnız adet dönemlerinde bazı kadınlarda akıntı ile birlikte bir miktar koku olması normaldir. Adet dönemimin ikinci haftasında döllenmeyi daha kolay hale getirmek için mevcut akıntı daha sıvı ve biraz koyu olabilir.  

Hastalık Belirtisi Olan Akıntılar:

Vajinal akıntılar asidik özelliktedir. Akıntının asidik olma özelliğini laktobasiller ismi verilen bakteriler tarafından sağlanır. İyi huylu olan bu bakteriler herhangi bir hastalığa neden olmaz. Bilakis vajinal akıntının sağlıklı olması için gereklidir. Çünkü asit ortamında bakterilerin  çoğalma ve yaşam şansı yoktur.

Menopoz yada sair nedenlerle kadınlık hormonu azaldığı durumlarda gerekli asit ortamı sağlanamaz ve bakterilerin çoğalmasını önleyen laktobasiller ölür. Ayrıca enfeksiyon tedavisi amacı ile antibiyotikler laktobasilleri de öldürür. Vajina da laktobasillerin azalması enfeksiyonların oluşmasına, vajina ihtihaplanmasına ve vajinit oluşmasına neden olur. Ayrıca anormal derecede vajinal akıntı oluşur. Bu nedenle vajinal hastalıklardan korunmak için laktobasillerin korunması oldukça önemlidir.

Özellikle yaz aylarında vajinal akıntıların artmasına sıkça rastlanır. Bunun nedeni ise rahmi temizlemek için rahmin iç kısımlarını sabun yada lifle yıkanmasıdır. Bu uygulama son derece yanlıştır. Sabun yada benzeri kimyasallar vajina içerisindeki  laktobasilleri öldürür ve enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olur.

Düşük yapan kadınlar, yaşlılar ve aids gibi bağışıklık sistemine zarar veren hastalık tedavisi gören kişilerde vajinal akıntı ve enfeksiyonlar sıklıkla meydana gelir. Ayrıca östrojen hormonunun azalması da vajen asidik ortamının zarar görmesine ve vajinal enfeksiyon riskinin artmasına neden olur. 

Etiketler:cinsel saglik, cinsel hastalik, cinsel hastalik belirtileri, cinsel hastalik nedir, vajina, genital bolge, cinsel iliski, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 4849
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat