saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Anormal Vajinal Akıntılar Teşhis ve Tedavisi

CİNSEL SAĞLIK04.08.2013
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Anormal Vajinal Akıntılar Teşhis ve Tedavisi
Anormal Vajinal Akıntılar Teşhis ve Tedavisi

Normal kabul edilen vajinal akıntılar haricinde meydana gelen tüm akıntılar genellikle hastalık habercisidir. Genellikle anormal kabul edilen akıntılar, yeşilimsi, süt beyaz yada kanlı pembemsi akıntı şeklinde görülür. Ayrıca bu akıntılar kötü kokulu yada bol sarı renkli köpük şeklinde de olabilir.


Anormal akıntılar sırasında vajinada kaşıntı, idrar yaparken yanma, idrara sık çıkma, düzensiz kanamalar,  ilişki sırasında ağrı hissetme yada ilişki sonrasında görülen kanamalar görülebilir.

Vajinanın kuru olması, hiç akıntı olmaması da bir hastalık habercisidir. Çünkü sağlıklı kadınlarda vajina sürekli olarak nemlidir ve az miktarda akıntı olması gerekir.

Anormal akıntının tespiti, hastadan alınan bilgiler doğrultusunda yapılan jinekolojik muayene sonrasında tespit edilir. Tedaviye başlamak için akıntıya neden olan sorunun yada hastalığın belirlenmesi gerekir. Yani anormal akıntının tespit edilmesi tedavi için yeterli değildir, mutlaka anormal akıntıya neden olan ve altta yatan hastalığın tespit edilmesi gerekir.

Anormal vajinal akıntılar da biyopsi alınması pek nadir uygulanan bir yöntemdir. Genellikle akıntıdan örnek alınarak mikrokopik incelemeye tabi tutulur. Anormal vajinal akıntı tedavisinde öncelikle akıntıya neden olan etken saptanır ve bu yönde tedavi uygulanır. Uzman doktor tarafından jinekolojik muayene yapılmadan hastanın kendi başına ilaç alıp kullanması oldukça sakıncalıdır.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için kadınların yapması ve yapmaması gereken kurallar vardır. Örneğin vajinanın iç kısımlarını adetten sonra sabun, şampuan yada benzeri kimyasallar ile yıkanması yanlıştır. Adetten sonra yalnızca vajinanın dış kısmı ılık su ile yıkanmalı ve hemen kurulanmalıdır. Deniz yada havuza girdikten sonra ıslak çamaşırlar uzun süre vücutta kalmamalıdır.

İç çamaşırları sentetik olmayan maddelerden ve çok dar olmayanlarından seçmeli, dar çamaşır yada dar pantolon yerine daha rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Kilotlu çorap kullanımından mümkün oldukça kaçınılmalıdır. Çünkü kilotlu çoraplar vajinanın ıslak kalmasına ve enfeksiyon oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Vajinal kokuyu önlemek için vajina bölgesine parfüm yada deodorant kullanılmamalıdır. 

Etiketler:cinsel, cinsel iliski, agrili cinsel iliski, vajinismus, vajinismus nedir, disporani, vajina, kasik, jinekoloji, enfeksiyon, mantar, bakteri, virus, parazit, kizlik zari, dar vajina, yumurtalik, hpv virusu, cinsel yolla bulasan, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 3465
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat