saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Ağrılı Cinsel İlişki

CİNSEL SAĞLIK06.09.2013
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Ağrılı Cinsel İlişki
Ağrılı Cinsel İlişki

Cinsel ilişki size zevkten daha çok acı veriyorsa eğer ortada bir sorun var demektir ve bu sorun hafife alınmamalı acının kaynağını bulunmalıdır. Cinsel ilişki hangi hallerde acı verebilir? İlişki sırasında neden acı hissedilir? Zevk mi, işkence mi? İşte tüm bu soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.


İlişki sırasında hazdan çok ağrı hissedilmesi

Genel anlamda cinsellik haz almak olması gerekirken yapılan araştırmalarda kadınların büyük bir bölümü yatakta acı çektiğini göstermektedir. Ancak bu acı, erkeğin verdiği bir acı olmayıp genellikle hastalığın neden olduğu acılardır. Cinsel ilişki sırasında yaşanan acılar çoğunlukla jinekolojik hastalıklardan kaynaklanmasına rağmen az da olsa psikolojik nedenlerden de olabilir.

Disparoni: Ağrılı Cinsel İlişki: Dasparoni yani ağrılı cinsel ilişki, birleşme anında vajina girişi yada daha iç kısımlarda kasık bölgesinde yanma, acı, ağrı yada batma gibi durumların hissedilmesidir. Bir çok kadın bu ağrıları önemsememekte yada fark etmeyerek zamanla katlanmak zorunda kalmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ağrı duyan kadın öncelikle jinekolojik bir muayeneden geçmesi gerekir. Eğer jinekolojik bir sorun yok ise psikolojik olarak ele alınması gereken bir sorundur.  

Cinsel ilişki sırasında ağrı çeken kadın, ilk cinsel deneyiminde olabileceği gibi yıllar sonrada ortaya çıkabilir. Ağrı kasıkta ise derin, vajinada ise orta, cinsel organ girişinde ise yüzeysel ağrı olarak tanımlanır.

Ağrının en önemli nedeni Vajinismus: Küçük yaşlardan itibaren cinsel tabularla baskı altında yetiştirilmiş kız çocuklarının bilinçaltına yerleşen cinsel korkudan kaynaklanan ve kadınların cinsel ilişkiye istem dışı olarak müsaade etmemesine vajinismus denir. Küçük yaşlardan itibaren cinselliğin ayıp olduğu öğretilen kadınlar ilk deneyimlerinde bilinçaltına yerleşen korku ve panik ile acı duyması kaçınılmaz olmaktadır. Vajinismus tedavisi uzman psikologlar tarafından seanslarla giderilebilen bir sorundur.

 Enfeksiyon nedeniyle ağrı: Genital bölgede oluşan mantar, bakteri, virüs yada parazit gibi enfeksiyonlar cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Enfeksiyonlar genellikle akıntı, yanma, koku, kaşıntı, kanama ve kızarıklık gibi bulgular sonucunda teşhis edilir. Enfeksiyonlar  bazı antibiyotikler yada iğne tedavisi ile giderilir.

Vajina Yapısı: Kalın kızlık zarı, kısa vajina, dar vajina yada perdeli vajina yapısı cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanmasına neden olabilir. Bu tür yapısal sorunlar estetik cerrahi müdahale ile giderilebilen sorunlardır. Rahimde, tüplerde yada yumurtalıklarda oluşan kist, ur ve enfeksiyonlar da cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Bu tür rahatsızların tedavisi ilaçlar yada cerrahi yöntemler ile yapılmaktadır.

HPV virüsü: Cinsel yolla bulaşan genital herpes virüsü de ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Vücudun savunma sistemini güçlendiren haplar yada kremler ile birlikte vitamin desteği ile tedavi edilir. Ayrıca HPV virüsünden aşı ile de korunmak mümkündür.

Doğum sonrası ağrılı cinsel ilişki: Çok sayıda doğum yapmak yada zor doğum yapmak rahim yapısında deformasyon ve yırtıkların oluşması da ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Bu durum estetik cerrahi operasyonlar ile vajina normal haline döndürülebilir.

Etiketler:cinsel, cinsel iliski, agrili cinsel iliski, vajinismus, vajinismus nedir, disporani, vajina, kasik, jinekoloji, enfeksiyon, mantar, bakteri, virus, parazit, kizlik zari, dar vajina, yumurtalik, hpv virusu, cinsel yolla bulasan, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 2396
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:3.93.75.30)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat