saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Kadında Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Tedavileri

CİNSEL SAĞLIK19-12-2013
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » Kadında Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Tedavileri
Kadında Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Tedavileri

Cinsel isteksizlik, duygusal boşluk yaşayan kadınların ortak sorundur. Depresyon ve anksiyite (korku, kuruntu, endişe) kadınlarda cinsel isteksizlik oluşmasının en büyük nedenleri olup kadınları cinsel yönden olumsuz etkilemektedir.


Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye de cinsel isteksizlik yaşayan kadınların yaş ortalama 30 ila 40 yaş aralığında yoğunlaşmaktadır. Kadınlarda görülen cinsel isteksizliğin bir diğer nedeni ise diyabet, MS, tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi rahatsızlıklardır.

Eşlerinde erken boşalma yada ereksiyon sorunu ve hormonal dengesizlikler yaşayan kadınlarda da cinsel isteksizlik görülebilme olasılığı oldukça yüksektir.

Son yıllarda Türk toplumunda cinsel sorunlar ve cinsel beklentiler artan bir araştırma konusu olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan gerçek, Türk toplumunun cinsellik konusunda Avrupa ülkelerinden çok gerilerde olduğu anlaşılmıştır. Türkiye de geçmişten günümüze kadar uzanan cinsel tabular bu geri kalmanın en büyük etkileri olmuştur.

Türk kadınları genç kızlığından itibaren yaşamları boyunca cinsel yönden öylesine büyük baskılar altına alınıyor ki, evlendikten sonra cinselliği yalnızca eşinin beklentileri olduğunu sanıp, bir süre sonra cinselliği önemsememeye başlıyor. Çünkü cinsellik sadece eşinin beklentileri doğrultusunda yaşanması gereken bir olgu olduğu inanışı hakim olduğundan cinsellik kadınlar için bir görev haline gelerek cinsel isteksizlik oluşmaktadır.

Evlilik terapistleri tarafından ortaya konan bir gerçek ise, evlilik yaşamında eşiyle sorun yaşayan ve eşinden yeteri kadar ilgi görmeyen kadınların en büyük sorunu cinsel isteksizlik olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir diğer araştırma sonuçlarına göre Türk kadınlarının evlenmeden önce sevgilileriyle birlikte mükemmel cinsel birlikteliği yaşamasına rağmen evlendikten ve kısa sürede anne olduktan sonra cinsel yaşmaları olumsuz etkilenmektedir. Bunun nedeni ise, kadının annelik görevleri, ev işleri, iş hayatı gibi etkenler cinselliğini doyasıya yaşamasına engel teşkil edip, cinsel isteksizliğin oluşmasına neden olmaktadır.

Cinsel İsteksizliğin Tedavisi

Cinsel isteksizliğin tedavisi var mıdır? Elbette tedavisi mümkündür. Ancak tedaviden olumlu sonuç alabilmek için birinci etken sorunun ne olduğunun bilinmesi gerekir.  Cinsel isteksizliğin nedeni psikolojik mi yoksa fizyolojik nedenlerden mi kaynaklandığının bilinmesi tedavinin başarı oranını yükseltecektir.

Cinsel isteksizliğin nedeni psikolojik ise öncelikle psikoterapi yöntemi uygulanır ve genellikle %100 e yakın sorun giderilebilir. Psikolojik nedenlerle isteksizlik yaşayan kadınlarda sorunun giderilmesi için bir takım bitkisel yada kimyasal ilaçlar kullanılması mümkün ise de bu tür ilaçların kullanılması geçici çözümler üreteceği, bağımlılık yapabileceği ve ilaçların kullanılması bırakıldığı zaman yine aynı sorunların ortaya çıkması yüksek ihtimal olduğundan bu tür ilaçların kullanılması pek tavsiye edilmez. En doğru ve kesin çözüm sorunun kaynağına inerek psikoterapi uygulanması ve kesin çözüm elde edilmesidir.

Fizyolojik nedenlerle cinse isteksizlik yaşayan kadınlarda öncelikle uzman bir doktor tarafından jinekolojik muayene ve gerekli testler sonucunda isteksizliğin nedeni tespit edilmeli ve bu rahatsızlığı giderilmesinde  doğru yöntemler ve doğru ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Cinsel isteksizliğin nedenleri ne olursa olsun uzman kişiler tarafından gerekli muayene ve tetkikler yapılmadan kulaktan dolma bilgiler ile menşei belli olmayan, güvenilirliği ve insan sağlığına zararları tam olarak bilinmeyen, test aşamasında olan bitkisel yada kimyasal ilaçların kullanılması son derece tehlikelidir. Bu tür yöntemler ve ilaçlar telafisi mümkün olmayan hastalıkların ortaya çıkmasında hatta ölümlerle sonuçlanmasına neden olduğu unutulmamalıdır. 

Etiketler:erken bosalma, ereksiyon, Cinsel isteksizlik, Kadinlarda cinsel isteksizlik, Cinsel isteksizligin nedenleri, Cinsel isteksizligin tedavileri, anksiyite, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 1218
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:18.206.187.81)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat