saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE) Belirtileri, Nedenleri ve Korunma Yöntemleri

CİNSEL SAĞLIK20-12-2013
Ana Sayfa » CİNSEL SAĞLIK » İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE) Belirtileri, Nedenleri ve Korunma Yöntemleri
İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE) Belirtileri, Nedenleri ve Korunma Yöntemleri

Ülkemizde her 5 kadından birisi yaşamının herhangi bir döneminde idrar yolu enfeksiyonuna yakalanabilir. İdrar yolu enfeksiyonları kolay tedavi edilebilmelerine rağmen ihmal edilmesi sonucunda böbrekleri etkileyerek kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.


İdrar yolu enfeksiyonları ağrılı bir hastalıktır ve ani gelen idrar yapma hissi o kadar kuvvetlidir ki kişiyi gece yataktan kaldırabilir. Ancak tuvalete gidildiğinde birkaç damla idrar yapmakla beraber kuvvetli yanma hissi görülür.

İdrar yolu enfeksiyonlarının en sık görülen belirtileri, idrar yaparken yanma, kanlı idrar, kötü koku,  koyu ve bulanık olmasıdır. Tedavisi basit ve kolay olan idrar yolları enfeksiyonları ihmal edilmesi halinde, böbreklere kadar uzanan tahribata, kalıcı hasarlara hatta ölümle sonuçlanan komplikasyonlara neden olabilir.

İdrar yolları alt ve üst olmak üzere iki bölüm halinde incelenir. Üst idrar yollarında böbrekler ve böbrek ile mesane arasında bulunan üreter isimli tüpler, alt idrar yollarında ise, mesane ve mesanenin dışa açılımını gerçekleştiren ürethra kısmıdır. İdrar yolları enfeksiyonları genellikle alt idrar yollarında görülür.

Alt idrar yolları enfeksiyonları;

Tek şikayet idrar yaparken yanma hissi oluşuyorsa genellikle sorun alt idrar yolları enfeksiyonudur. Bel soğukluğu ve cinsel yolla bulaşan miroorganizmalar alt idrar yolları enfeksiyonlarının başlıca sebepleridir. Ayrıca, cerrahi müdahaleler, sonda takılması, vajinal kremler ve kayganlaştırıcı gibi maddeler de alt idrar yolları enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu zararlı mikroorganizmalar ihmal edilir de yukarı doğru tırmanmaya devam ederse mesaneye ulaşır ve sistite dönüşür. Sistit, mesane iltihaplanmasıdır ve en sık görülen idrar yolları enfeksiyonudur.

Üst idrar yolları enfeksiyonları;

Alt idrar yollarında başlayan enfeksiyon ihmal edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanmaması sonucunda ilerlemeye devam eder ve böbreklere ulaşarak pyelonefrit’e dönüşür. Pyelonefrit acil olarak müdahale edilmesi gereken ciddi bir durumdur.

Pyelonefrit de şiddetli kasık ağrıları ve yanlarda ağrı görülür. Sistit belirtilerine ek olarak ateş, titreme, bulantı ve kusma görülebilir. Zamanında müdahale edilip gerekli tedavi uygulanmaz ise kronikleşir ve böbreklerde hasara hatta böbrek yetmezliğine kadar uzanan bir süreç başlamış olur.

Kadınların erkeklere göre idrar yolları enfeksiyonlarına yakalanma riski anatomik nedenlerle 25 kat daha fazladır. 20-50 yaş arası kadınlarda bu oran 50 misli daha yüksektir. Özellikle menopoz sonrası ilk bir yıl içerisinde idrar yolları enfeksiyonu oluşma riski çok fazladır.  Kadınların erkeklere göre daha riskli olmasının nedeni, İYE oluşmasında dışarıdan gelen bakteriler neden olur. İdrar genellikle sterildir ve yukardan aşağı akarken yolu üzerinde bulunan zararlı mikroorganizmaları da temizleyerek gider. Enfeksiyon hallerinde ise bu temizlik yeterli olmaz ve enfeksiyon yukarı doğru ilerlemeye devam eder.

İdrar yolları enfeksiyonlarının başlıca nedenleri;

·         Bağırsaklarda bulunan E coli isimli bakterilerin makattan çıktıktan sonra vajinal yoldan tekrar vücuda girmesi ve mesaneye kadar ulaşması sonucunda sistit oluşması,

·          Yanlış tuvalet alışkanlıkları. Bayanlarda tuvalet sonrası temizliğin arkadan öne doğru yapılması son derece yanlış bir uygulamadır. Ne kadar iyi temizlik yapılsa dahi iç çamaşırında biriken bakteriler vajinaya ulaşabilir.

·            Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan mikroskopik travmalar da enfeksiyona neden olabilir.

·        İlk cinsel ilişki sonrası yada her zamankinden daha fazla cinsel ilişki yaşayan bir çok kadında ortalama 24 saat içerisinde yanma başlar. Özellikle balayında ortaya çıkan bu duruma balayı sistiti adı verilir.

·          Doğum kontrol yöntemi olan prezervatif de enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Ayrıca spermisid özelliği olan maddeler de vajinada bulunan ve bakterilerin çoğalmasını önleyen mikroorganizmaları da öldürerek enfeksiyon oluşmasına neden olabilir.

·         Sünnetsiz erkeklerde sünnet derisi içerisinde biriken organizmalar ciddi enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir.

·        Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişimler idrar yollarında bulunan kaslarda yavaşlamaya neden olabilir. Bu durum da mesane tam boşaltılamaz ve bir miktar idrar mesanede kalır. Mesanede kalan bu idrar enfeksiyon oluşması için ideal ortamdır.

Tedavi

İdrar yolları enfeksiyonlarının %80’i antibiyotik tedavisi ile giderilebilir. Teşhis için idrar kültürü almak tedavide kullanılacak antibiyotiğin seçiminde oldukça önemlidir. Antibiyotiğin yanı sıra ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ve spazm çözücüler tedavinin etkinliğini arttırır.

Üst idrar yolu enfeksiyonlarında hastanede yatış ve damardan antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulabilir. İdrar yolları enfeksiyonlarının sık sık tekrarlanması halinde, nedeninin tespit edilerek ortadan kaldırmak için ameliyat gerekebilir.

Kasık bölgesinde hissedilen ağrı ve yanma hissi için sıcak uygulamanın faydası olur. Kasık bölgesinin idrardan sıcak olması idrarın dışarı atılırken oluşan yanma hissini azaltır.

Etiketler:iYE, idrar yollari enfeksiyon, sistit, uretha, alt idrar yollari, ust idrar yolllari, bel soguklugu, ,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 10710
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:18.206.187.81)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat