saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Saç Uzama Evresi

SAÇ UZATMA11-1-2014
Ana Sayfa » SAÇ UZATMA » Saç Uzama Evresi
Saç Uzama Evresi

Başımızdaki saçların sayısı kişiden kişiye, saç rengi, ırksal özellikler, yaş gibi pek çok faktöre bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Kızıllarda 90 bin, esmerlerde 108 bin kadarken açık tenliler ve sarışınlarda 140 bin kadardır. Uzak doğulula


Başımızdaki saçların rakamı insandan şahısa, saç tonu, ırksal sıfatlar, yaş gibi çokca faktöre ilişkin olaraktan çeşitlilikler ibraz etmektedir. Kızıllarda doksan bin, esmerlerde 108 bin kadarken açık tenliler ve sarışınlarda 140 bin kadardır. Uzak doğulularda ise seksen bine dek düşmektedir.
Trichogramlarla Gerçekleştirilen ölçümlerde saç dökülmesi mevcut olmayan 1 erişkinin saçlı derisinde artı (+) karede 200-300 saç kılı (ortalama 90-110 foliküler üniteye benzer gelir) bulunur. Bu oran başın kenar bölümlerinde yüz elli saç kılına dek düşmektedir.
Saçlarımız doğumdan ölüme dek sık sık 1 yenilenme durumundadır. Bu dökülme mevsimlere ilişkin olaraktan çoğalış ve inişler yaşayabilir. bilhassa bahar Lakin daha belli oranda güzde dökülme çoğalışı yaşanabilir. Bu dökülmenin gün aydınlığı düzeyinin azalmasıyla tekevvün eden melatonin düzeyindeki azalmaya ilişkin bulunduğu düşünülmektedir.

Saçın bu natürel siklusunda saçlarımızın 1 kesimi uzarken kimisi dökülür. Bu dökülen saç kökleri (telojen faz) belirli 1 dinlenme döneminden sonra uzamaya (anajen faz) başlarlar.
Anajen fazdaki saçlar bütün saçların %85`lik böümünü kaplar. Saçların uzama dönemidir. 3-4 sene dek sürer.
Katajen fazda ise gelişme durur, saç incelmeye başlamıştır, daha 1 dökülme bulunmamaktadır. 2-3 hafta dek nefyeder. bütün saçların %3-4`ü kadardır. Telojen fazda ise saçlar ayrıntılarıyla incelerek dökülür. bütün saçların `i kadardır. 2-3 hafta dek sürdükten sonra saç kökünden yeni saç telleri çıkmaya başlar.
Bu tabii süreçten de belli olacağı gibi saçlarımız 3-4 senede 1 kesin olarak dökülür ve sonra yenisi çıkar. bir günde 60-80 tel saçın dökülme nedeni budur. Yeni ekilen saç kılları için de bu natürel işlem yürürlülüktedir

Etiketler:sac uzatma, sac uzatmak, sac uzamasi, uzun saclar,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 6795
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:3.93.75.30)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat