saç bakım
Facebook
Twitter
Google Plus

Sigara İçmenin Saç Dökülmesine Etkisi

SAÇ BAKIMI2-2-2014
Ana Sayfa » SAÇ BAKIMI » Sigara İçmenin Saç Dökülmesine Etkisi
Sigara İçmenin Saç Dökülmesine Etkisi

Sigara İçmenin Saç Dökülmesine Etkisi


Sigara İçmenin Saç Dökülmesine Etkisi

Yapılan araştırmalara göre, Asyalı erkeklerde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi durumu sigara içmeleri nedeniyle ilişkili olabilmektedir.Araştırmalar, dermatoloji arşivlerince açıklanan rapora dayanıyordu.

Bilim adamları bir background bilgisi olarak, yaşlanan erkeklerde görülen saç dökülmesinin genellikle hormonal bozukluklara, özellikle olarak aşırı androjen üretimine dayalı bir genetik rahatsızlık olduğunu saptadılar. Erkek nüfus arasında bilinen çoğunlukla genetik etkenlerin sebep olduğu bu saç dökülmesi durumuna aynı zamanda çevresel faktörler de önemli teşkil etmektedir.

Sigara içmek ile saç dökülmesinin etkisini araştıran Tony Hsiu-Hsi Çen ve Lin-Hui Su,ortalama 65 yaşlarındaki 740 yerel erkek sakini ile röportaj yapılmıştır. Röportaja katılan denekler saç durumları hakkında, alopesiden şikayetçi olmaya başladıkları yaşlarda sigara içme alışkanlıklarının ve diğer riskli faktörlerin olduğunu belirtmişlerdir.

Neticeler, Asyalı erkeklerde görülen alopesi tipi saç dökülmesine yakalanma riskinin ilerleyen yaşlar ile doğru orantılı olarak artış göstermesine rağmen hala beyaz erkeklerden daha düşük düzeyde olduğunu ispatlamıştır.Bunun yanı sıra, aile hikayesi ve yaş gibi faktörler ve şiddetli saç dökülmesi çeşitleri baz alındığında katılımcıların sigara içmelerinin olumlu olarak hafiflemesi ile bağlantılı olduğu saptanmıştır. Alopesinin en kötü evresi bir günde 20 veya daha fazla sigara içen Asyalı erkeklerde gözlemlenmiştir.

Günümüze dek, çok fazla sigara içilmesi ve saç dökülmesi hakkında herhangi bir sonuca varılamamıştır. Bu yeni araştırmalar neticesinde çeşitli mekanizmalarla izah edilebilir. Yapılan araştırmalara göre, nikotinin hem saç foliküllerini hem de saç derisi üzerindeki zarar verici etkisini, kanı ve hormonal kan dolaşımına zarar vermesi ve saçları beslemesi gibi çeşitli mekanizmalarla açıklanabilmektedir. Buna ilaveten, sigara içmek östrojen üretimine ket vurabilir, bir kadın hormonu androjenin çok fazla salgılanmasını engelleyebilmektedir.

Bu araştırma sayesinde ayrıca sigara içen erkekleri, özellikle eğer saçlarının dökülmesinden şikayet ediyorlarsa ve ilerlemiş yaşlarda saçlarının kalın ve sağlıklı olmasını arzu ediyorlarsa, sağlıksız alışkanlıklarını bırakmaları yönünde bırakmaları hem genel sağlıkları için hem de saç sağlıkları için iyi olacaktır.

Etiketler:sac bakimi, sac bakim, sacbakim,
YORUM YAPIN
Güvenlik Kodu = 10505
NOT: Haberlere yapılan yorumlardan kesinlikle GAZETEMİZ sorumlu tutulamaz. Küfür,hakaret veya ahlak dışı kelimeler içeren yorumların ip adresleri güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır. (IP ADRESİNİZ:34.204.194.190)
Yorumlar - {0 yorum yapıldı}
Bu haber için henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yazan siz olun...
YAZARLARIMIZ
ANKET
Bir erkekte ilk önce neye bakarsınız?
SOSYAL MEDYA
Sayfayı kapat